Kanada’da öğrenciler haftalardır İsrail-bağlantılı firmalara karşı açlık grevinde: “Eğitim için verdiğimiz parayı böyle kullanamazsınız”

T24 Dış Haberler

Kanada’nın Montreal kentinde bulunan McGill Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, okullarının “İsrail ordusunu destekleyen şirketlerden uzaklaşması” için üç haftadır açlık grevi yapıyor. 

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ABD ve Kanada’da birçok okulda çeşitli yollarla protesto edilmişti. McGill Üniversitesi de sıkça oturma eylemleri ve protesto yürüyüşleriyle gündeme geliyordu. Ancak üniversitenin İsrail’i desteklediği belirtilen şirketlerle bağlantısının tartışma konusu olmasıyla kampüste tansiyon yükseldi. 

McGill’in internet sitesindeki belgeler, okulun daha önce İsrail’e savaş uçağı satan Lockheed Martin ve Fransız havacılık ve savunma şirketi Safron’da yatırımları olduğunu gösteriyor. 

Cuma günü grevin 33. gününde açıklamada bulunan Rania Amine, “McGill Üniversitesi barışçıl protestoları, öğrencilerin ve öğrenci gruplarının attığı adımları görmezden gelerek bize başka seçenek bırakmadı” dedi. 

Amine, “McGill’in eğitim için verdiğimiz parayı böyle yatırımlar için kullanmasının kabul edilemez olduğunu göstermek zorunda kalmamız bizi bu aşırı harekete itti ve vücudumuzu riske atmamıza sebep oldu. 

Açlık grevindeki öğrenciler, yaklaşık 20 milyon dolar değerindeki bu yatırımlara son verilmesini talep ediyor. 

Amine, McGill yönetiminin grevi farkında olduğunu ve önce konuyla ilgili herkese açık bir toplantı çağrısı yaptığını, sonra da iptal ettiğini söyledi.  Öğrenciler mart başında özel bir toplantı yapılmasını reddetmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x